Ēdiens un mazliet vairāk

Datums: 17.02.2022


Šefpavārs uz skatuves: kāpēc restorāni pārvēršas  par teātri

Aizraujošas vakariņas un spiegu bāri: kā industrija reaģē uz klientu interesi par iespaidiem un “wow” efektu.

Pievilcīga atmosfēra restorānā, kā arī ēdiena kvalitāte un ērta atrašanās vieta kļūst par nozīmīgu izvēles kritēriju lielākajai daļai viesu, atklāja Denveras un Kolorādo universitātes zinātnieki. Īpaši pēc izolācijas: apmeklētāji atgriežas savos iecienītākajos bāros un kafejnīcās ne tikai ēst, bet arī pavadīt laiku vidē, kas pēc iespējas atšķiras no mājas virtuves. Dažreiz tik atšķirīgā, ka restorāns pārvēršas par īstu teātri, kurā pasniedz ne tikai maizi, bet arī šovu. Interesantākie piemēri – r_keeper pārskatā.

Ēdiens un mazliet vairāk

Cilvēki neapzināti iedala restorānus divās kategorijās, uzskata pārtikas blogeris un restorānu kritiķis Vadims Dukovskis: tie, kas paredzēti katrai dienai, un restorāni-notikumi. “Mūsdienās problēmas piedzīvo iestādes, kuras, pēc auditorijas uztveres, ir vietas uz katru dienu. Varbūt tas ir saistīts ar faktu, ka pandēmijas laikā cilvēki mainīja ikdienas dzīvesveidu: viņi sāka izmantot piegādi, vairāk gatavoja ēst paši, biežāk pavadīja laiku mājās,” viņš teica. – Un otrādi, ir milzīga interese par visu, ko cilvēki redz kā svētkus, piedzīvojumus, iesaistīšanos, jaunu pieredzi, wow efektu. Šajās pēc pandēmijas dienās uzvarētāji ir tie, kas dara kaut ko ļoti spilgtu. ”

Izrāde galda galā

Restorānu šova ziņā vadošā ir ASV, kur pagājušā gadsimta vidū parādījās dinner theater (vai dinner and a show) formāts. Šādas iestādes, kuru popularitāte uzplauka 20. gadsimta 70. gados, apvienoja restorāna un teātra iespējas: skatītāji vakariņoja, skatoties izrādes: Brodvejas mūziklus, slepkavības izmeklēšanas vai teātra izrādes.

Daži žanra pārstāvji joprojām strādā. Medieval Times Dinner and Tournament tīkls aicina skatītājus vērot bruņinieku turnīru, un interaktīvā Joey and Maria’s Comedy Italian Wedding, kuru demonstrē The New York Dinner Theater, auditoriju ieved itāļu kāzu atmosfērā (varoņu vārdi šeit tiek “nokopēti” no tradicionālajiem itāļu virtuves ēdieniem: Cannoli, Ravioli, Cavatelli). Viens no populārākajiem valstī joprojām ir New Theater Restaurant Kanzasā: gadā šeit tiek rīkotas piecas jaunas izrādes, un šajā laikā teātra restorānu apmeklē aptuveni 250 tūkstoši cilvēku. Līdzīgas iestādes darbojas arī Lielbritānijā: Londonas restorāns Circus, kur uzstājas cirka mākslinieki, un Proud Cabare, kur par izklaidi atbild burleskas izpildītāji.

Augstās virtuves māksla
“Teātra elementi vienā vai otrā formā atrodami daudzos projektos: ēdienu pasniegšanas šovs, dziedošie viesmīļi, konceptuāla gastronomiskā komplekta uzbūve. Un pat vienkārši tas, kas notiek atvērtajā virtuvē, to arī var uztvert kā “izrādi” ”saka Marina Beļajeva.

Patiešām, daudzos restorānos gastronomiskās izrādes īstā zvaigzne ir šefpavārs, neatkarīgi no tā, vai viņš ir pastāvīgs vai pieaicināts, un viesi gūst savus iespaidus, vērojot gatavošanas procesu. Spilgts piemērs ir Chef’s Table Maskavā, kuru izveidojuši slaveni pavāri Magnuss Nilsons un Vladimirs Muhins. Līdzīgs projekts Taste X, ko realizēja restorāna Legran komanda, strādāja Sanktpēterburgā 2018.-2019.gados.

Lielais teātris mazā bārā

Bieži par izrādi kļūst pats restorāna apmeklēšanas process. Viens no šīs pieejas pionieriem Krievijā bija bārs-atrakcija “Саквояж беременной шпионки“, kas tika atvērts Sanktpēterburgā 1999. gadā. Viesi nokļūst spiegu detektīva atmosfērā, un interaktīvo kvestu veic pati “grūtniece spiegs”. Pirms pāris gadiem Rubinšteina ielā tika atvērts “Угрюмочная” – pasaulē pirmais bēdīgo bārs: šeit viesi tiek aicināti raudāt vestē un pasūtīt Majakovska kokteili, kas tiek pasniegts gandrīz īstā pistolē. Un Maskavā populārie bāri “Дом, в котором” un “Пестики-Тычинки” : pirmais no tiem iegremdē “Мариам Петросян” atmosfērā, otrais – atgriež bioloģijas kabinetā padomju skolā.

Darbojas piecas maņas

Pēdējos gados pieaug aizraujošu vakariņu popularitāte, kaut gan pašai koncepcijai, pēc Margaritas Beļajevas domām, ir vairāk par 100 gadiem. “20. gadsimta sākumā tos veica futūristi Filippo Tommaso Marinetti vadībā. Ietekmējot visas viesa maņas vienlaikus, vakariņās iekļaujot parfimērijas aromātus, dzeju un mūziku – viņi veica daudzus eksperimentus, kas pat tagad var šķist drosmīgi, ”viņa stāsta.

Par aizraujošā teātra antipodu var saukt “dark dinner” jeb vakariņas tumsā, koncepciju, kur viesiem vienīgās pieejamās sajūtas ir garša un smarža. Viens no pirmajiem šādiem restorāniem bija franču “Dans Le Noir?”, kas galu galā kļuva par starptautisku ķēdi: “tumšais restorāns” darbojas arī Sanktpēterburgā. Līdzīgi restorāni ir atvērti visā pasaulē: “Chiggeri” Luksemburgā, “Blackout” Lasvegasā, “Blindekuh” Cīrihē un Bāzelē, “NOX” Singapūrā.